Ko Lanta
Na Ko Lantě se vystupuje u dlouhého mola v Old Town, na kterém už čekají minivany od hotelů a pak takové "dobytčáky" a taky songtaew, ty taxíky s lavicemi, ty nás rozvezou, kam si řeknem, je to v ceně lístku na loď.
Na severu Lanty jsou vtšinou dlouhé písčité pláže, kde při odlivu moře "odejde" asi 100 metrů, ale nejsou tam šutry. Přibližně v polovině Lanty, kde je i pláž Klong Khong, jsou ostré kameny, ale je tam levnější ubytování. Nejhezčí pláže jsou na jihu ostrova, ale je tam zase dražší ubytování, a taky daleko do Saladanu, kde jsou trhy. Skútr bych řekla, je nutnost.
Ubytování jsem si zajistila přes Booking.com v bungalowech Isara Lanta, 700 thb se snídaní. Je tam skvělý, milý, přátelský personál, nejvíc jejich šéfka - mladá Thajka, ta se neustále klaní a plní každé přání. Isara je na pláží Klong Khong, která má jednu nevýhodu, odliv odkryje spoustu ostrých skalisek, nedá se koupat. Ale zas tak to nevadí, půlku dne vždy voda je a pak se jede na skútru na jinou pláž, nebo je to večer a jde se na tržiště. Taky jsou tu levnější ubytování. 100 m od bungalowů je silnice, kde je hodně obchodů, restaurací a je tu i 7/11. A snídáme v restauraci přímo na pláži s krásným výhledem na moře. Sem se chci určitě vrátit. Vedle našeho resortu jsou i další cenově přjatelné, např. Lanta Family nebo Chilli bungalows, a spousta dalších. Večer to tady na pláži žije - ohňová show nebo i živá hudba. Ale končí ve 22 hod., v noci je tu klid.
Půjčujeme skútr a večer jezdíme do druhého přístavu na Lantě - Ban Saladan, kde je každý večer trh s jídlem. Anebo chodíme na večeře do jednoduchých, já vlastně ani nevím, jak to nazvat, jídelen. Tady hlavně k "teroristovi", veselý muslim, který mačetou osekává kokosové ořechy, nebo hraje na kytaru. Když jsem tu byla poprvé, chtěla jsem pivo, ale poslal mě do Seven Eleven, ať si ho přinesu, že on alkohol nemá. Tak už si tam nosíme plechovky, nebo i whisky. To je taky dobrý zvyk - doma alkohol nepiju, ale v Thajsku denně večer thajskou whisky s colou, na pláži pod palmou, to už je povinnost.
Aktivity na Ko Lanta - Tiger Cave, vodopád (v sezóně čůrček), národní park na jihu ostrova, sloní trek. Ale je takové horko, že se mi nic nechce, a na slona mě nikdo nedostane. Půjčovny skútrů jsou co 30 m, v průměru za 200 bahtů na den. Důležité je vědět, že v Thajsku je na skútr povinný řidičák "A", to je na velkou motorku, ikdyž jedete na skútru do 125 ccm. Dále je nutný mezinárodní řidičák, který vám vystaví doma na počkání za 50 kč. A helma je taky povinná.Thajci tohle často kontrolují a hrozí vysoká pokuta. Nezáleží na tom, že místní jezdí na motorce ve čtyřech i s miminem. Farang to vždy odskáče.
Nejlepší jsou večerní žrádelné trhy v Saladanu.
Když nás Lanta omrzí, koupíme lístky na loď v nějaké agentuře, které tu jsou na každém rohu, za 300 bahtů/os. se přeplavíme na další ostrov, Ko Jum, nebo Ko Phi Phi, případně Krabi. Funguje to tak, že vám v té cestovce řeknou, v kolik pro vás přijede minivan, ten vás hodí do přístavu, tam ukážete u stolku lístek, oni vám přilepí na tričko barevnou nálepku, pokračujete dál na molo, tam stojí třeba 5 lodí a pár chlapců, kteří vás podle té nálepky nasměrují na správnou loď. Všechno funguje perfektně.
Z Lanty plujeme směr Krabi, mezi těmito místy je ještě jeden ostrov, Ko Jum, neboli Ko Pu. Ferry tam nezajíždí k molu, jelikož tam žádné není. Ale zas to funguje úžasně - když se blížíme k ostrovu, z ničeho nic začnou z různých směrů připlouvat longtaily, uvážou se k lodi, nastoupí lidi, co jedou z ostrova do Krabi, a jiní zas nastoupí do lodiček. U ostrova ferry zastaví na dvou místech, my vystoupily až na tom druhém, což byla asi chyba, no jak komu, ale mně se tam nelíbilo. Moc velká pustina, a při odlivu se nedalo jít do moře vůbec. Možná kdybychom vystoupily na té první zastávce, bylo by to jiné. Tady se nedalo nic dělat. Přespaly jsme jednu noc, a dopoledne stejnou lodí pokračovaly do Krabi.
Náhledy fotografií ze složky Thajsko 2019