Bangkok
Když nám vyjedou zavazadla, pokračujeme dlouhými koridory do letištní haly, pokud nemám místní měnu z minula, vyměním pár euro, ne v hlavní hale, ale až úplně dole v suterénu u vstupu do metra, aby bylo na dopravu. Větší částku budu měnit až ve městě, kde je spousta směnárem, z různými kurzy, každopádně lepšími než na letišti. Jak už jsem psala, teď už využívám skvělou novou autobusovou linku S1, autobus odjíždí cca každou půlhodinu v přízemí před terminálem. Vystupujeme u Rambuttri Soi, kousek od Khaosan Road. Tato ulice je něco podobného jako Khaosan, o něco klidnější, spousta hotelů jeden vedle druhého, stačí si vybrat, ceny cca od 500 do 1200 thb. Nebudu tu uvádět svůj oblíbený, protože kdysi jsme přiletěli bez rezervace a místo bylo, poslední 3 roky musím na jejich stránkách udělat rezervaci a zaplatit kartou. Ale je tam toho hodně, vždy se postel najde. Hotely si může každý vygůglit a vybrat třeba na Booking.com.
Některé hotely požadují kauci 500 - 1000 thb za pokoj, proto nastává ta chvíle, kdy je třeba vyměnit další bahty. Pak už jen hodit batoh do pokoje, dát sprchu a vyrazit do uliček na výborné jídlo. Kdysi jsem neměla odvahu, ale pak mě to přešlo. Jídlo je tepelné zpracované před vašima očima, v Thajsku nejsou žádné infekční nemoci, taky tam není potřeba žádné očkování. Co se týká Bangkoku, někdo ho nemusí, ale pro mě to je cestovatelský orgasmus.
V Bangkoku, stejně tak na větších ostrovech, na které se později dostaneme, je síť obchodů 7/11 - čti Seven Eleven - v Bangkoku je opravdu hustá, jen na Khaosan Road je jich po obou stranách asi 5. Jsou to menší obchůdky, menší možná než Lidl u nás, ale mají všechno, jak ráda říkám, od ptačích hnízd po lokomotivy, ale hlavně jsou otevřeny 24 hodin v kuse. Tam se zásobujeme vodou v petkách, kterou ostatně musí mít člověk kvůli horku stále v ruce. A v hotelu sice dostanete snídani, ale dáte za ni cca 120 thb i s kávou. A protože "sedmička" je hned vedle našeho hotelu, ráno si tam jdeme koupit kafe z kávovaru za 27 thb, k tomu croisant se šunkou a sýrem (já), ostatní jak je libo, třeba párek, salát ze salátového pultu, za to vše s vodou, kávou dáte cca 60 thb. V Bangkoku využíváme veřejnou autobusovou dopravu, nejlevnější busy bez klimatizace jezdí s otevřenými okny, je to bezva vyhlídková jízda, a stojí 6,5 bahtů. Nebo jezdíme po řece Chao Phraya lodí za 15 bahtů, je to loď s oranžovou vlajkou a stojí u každého mola. Tou se dostaneme ke Grand palace, Wat Pho, Wat Arun i do Čínské čtvrti, zpět opět buď lodí nebo autobusem č. 53. Když už nevíte, kam se vrtnout, jedete lodí až na konečnou, tam si dáte nějaké mňamky, a pak zas za 15 bahtů zpět. Hlavně je třeba si pamatovat číslo přístaviště. Nebo kousek od Rambuttri soi je kanál, kde jezdila loď ke Golden Mount Temple (Wat Saket) za 200 b/os, s tím že můžete kdekoliv vystoupit, zpáteční. V Bangkoku tuk-tuk nepoužívám, neustále nás oslovují a nabízejí jízdu a pak vás vozí po krejčovstvích a zlatnictvích, mají za to provize. Taky pozor na tašky, stává se, že se vedle vás objeví motorka, sebere tašku a zmizí v hustém provozu. U Grand Palace postávají zdvořilí chlapíci, ptají se, jestli jste v Thai poprvé, a když kývnete, sdělí vám, že Grand Palace je dnes zavřený, ale že vás zavezou k jinému, a pak vás vozí zas po krejčovstvích. Mne osobně už taky oslovili, ale byla jsem varována předem, a nepodlehla jsem.
Už z domova jsem koupila další letenky s Air Asia k moři. Odtud jede opět nová autobusová linka A4 na druhé letiště Don Mueang (DMK), za hubičku - 50 thb. Dokud nenasadili tuto linku, objednávala jsem v agentuře, kterých je tu jako máku, minivan, za 130 thb na osobu. Personál vám poradí, kdy musíte vyrazit, podle času odletu. Ale velký bus je mnohem komfortnější, než tyto minivany, které jsou pro 8 lidí, ale každý má velký batoh. Některé měly vymlácené tlumiče a řidiči jezdí jak sebevrazi.
My letíme k Andamanskému moři, do Trangu. Někdy do Krabi. Lítá to do více míst u moře, jak kdo chce. A nelítá jen AA, lítá více společnosti, opět strejda Gůgl, vyberte si.